ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի պատգամավորները, Ուկրաինայի հայերի միության (ՈւՀՄ) հրավերով դեկտեմբերի 20-ին երկօրյա աշխատանքային այցով եղել են Կիեւում եւ մասնակցել  Միության ամփոփիչ համաժողովին:
Այցի շրջանակում պատգամավորները` պատվիրակության ղեկավար Հովհաննես Իգիթյանի գլխավորությամբ, այցելել են  Ուկրաինայի Գերագույն ռադա, որտեղ հանդիպում են ունեցել ԳՌ-ի  Ուկրաինա-Հայաստան նորաստեղծ բարեկամական խմբի անդամների եւ նախագահ Արտյոմ Դմիտրուկի Հայկական պատվիրակության անդամներին Գերագույն ռադայում ողջունել է  խորհրդարանական մեծամասնություն հանդիսացող «Ժողովրդի ծառա» խմբակցության ղեկավար Դավիդ Արախամիան:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրել են երկու երկրներում տիրող իրավիճակը եւ զարգացումները, հակակոռուպցիոն պայքարում իրենց ձեռքբերումները, անդրադարձ են կատարել տնտեսական եւ ներդրումային գործընթացներում միջխորհրդարանական խմբերի դերակատարությանը, քննարկել երկկողմ օրակարգին առնչվող այլ հարցեր:
Հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են Ուկրաինայում հայ համայնքի պատմական ներկայությունն ու երկրի զարգացման մեջ վերջինիս ունեցած կարեւոր դերակատարումը: Երկուստեք ընդգծվել է նման այցերի անհրաժեշտությունը` Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ համագործակցության ամրապնդման եւ զարգացման համատեքստում:

20 декабря депутаты парламентской группы дружбы Армения – Украина по приглашению Союза армян Украины (САУ) посетили с рабочим визитом Киев – для участия в заключительной конференции Союза.
В рамках визита депутаты во главе с руководителем делегации О.Игитяном побывали в Верховной Раде Украины, где встретились с членами и председателем новосозданной группы дружбы Украина – Армения А.Дмитруком. Армянскую делегацию приветствовал руководитель парламентского большинства в Верховной Раде – фракции “Слуга народа” Д.Арахамия.
В ходе встречи стороны представили ситуацию и развития в обеих странах, достижения в антикоррупционной борьбе, коснулись роли межпарламентских групп в экономических и инвестиционных процессах, обсудили другие вопросы двусторонней повестки.
Участники встречи отметили исторически сложившуюся в Украине армянскую общину и ее важную роль в развитии страны. Обоюдно подчеркнута необходимость подобных  визитов в контексте упрочения и развития сотрудничества между Арменией и Украиной.