ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի պատգամավորները, Ուկրաինայի հայերի միության (ՈւՀՄ) հրավերով դեկտեմբերի 20-ին երկօրյա աշխատանքային այցով եղել են Կիեւում եւ մասնակցել  Միության ամփոփիչ համաժողովին:
Այցի շրջանակում պատգամավորները` պատվիրակության ղեկավար Հովհաննես Իգիթյանի գլխավորությամբ, այցելել են  Ուկրաինայի Գերագույն ռադա, որտեղ հանդիպում են ունեցել ԳՌ-ի  Ուկրաինա-Հայաստան նորաստեղծ բարեկամական խմբի անդամների եւ նախագահ Արտյոմ Դմիտրուկի Հայկական պատվիրակության անդամներին Գերագույն ռադայում ողջունել է  խորհրդարանական մեծամասնություն հանդիսացող «Ժողովրդի ծառա» խմբակցության ղեկավար Դավիդ Արախամիան:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրել են երկու երկրներում տիրող իրավիճակը եւ զարգացումները, հակակոռուպցիոն պայքարում իրենց ձեռքբերումները, անդրադարձ են կատարել տնտեսական եւ ներդրումային գործընթացներում միջխորհրդարանական խմբերի դերակատարությանը, քննարկել երկկողմ օրակարգին առնչվող այլ հարցեր:
Հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են Ուկրաինայում հայ համայնքի պատմական ներկայությունն ու երկրի զարգացման մեջ վերջինիս ունեցած կարեւոր դերակատարումը: Երկուստեք ընդգծվել է նման այցերի անհրաժեշտությունը` Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ համագործակցության ամրապնդման եւ զարգացման համատեքստում:

On December 20, at the invitation of the Union of Armenians of Ukraine (UAU) the deputies of Armenia-Ukraine Friendship Group of the RA National Group were on a two-day working visit in Kiev and took part in the Conference of the Union.
Within the framework of the visit led by the Head of the Delegation Hovhannes Igityan the MPs visited Verkhovna Rada of Ukraine, where they had a meeting with Verkhovna Rada Ukraine-Armenia newly created Friendship Group members and the Chairman Artem Dmytruk. The Head of the Faction Servant of People, being parliamentary majority in Verkhovna Rada Arakhamiia Davyd welcomed the members of the Armenian Delegation.
During the meeting the parties presented the situation and developments in the two countries, their achievements in the anti-corruption fight, touched upon the role of the Inter-Parliamentary Groups in the economic and investment processes and discussed other issues of bilateral agenda.
The participants of the meeting highlighted the historical presence of the Armenian community in Ukraine and the important role of the latter in the development of the country. Both sides underlined the necessity of such visits in the context of strengthening and development of cooperation between Armenia and Ukraine.